Eskilerin yükselen trendi: Kaligrafi

Osmanlı döneminde zirvesinde olan  güzel yazı yazma yani  “hat sanatı” ; modern deyimiyle kaligrafi son zamanların en fazla rağbet gören sanat dallarından birisi.

Bizde Arap hat sanatı ve İslam hat sanatı etkisinde kalmış olan kaligrafi, aslında zaman içinde pek çok ülkede, halkın içinde kendisini göstermiş. Günümüze kadar gelen hat sanatı çıktığı coğrafyaya göre isimlendirilmiş. Arap Hat Sanatı, Pers Hat Sanatı, Çin Hat Sanatı, Japon Hat Sanatı gibi..

Kaligrafi, Yunanca güzel yazı  anlamına geliyor. Güzellikten esinlenen her sanat dalı gibi, çok emek ve uğraş isteyen kaligrafide alınan sonuç da bir o kadar tatmin edici ve hoşa giden oluyor. Kaligrafinin kullanım alanları arasında düğün, yemek, organizasyon davetiyeleri, sertfika -diploma v.s. resmi belgeler, eğitimler ya da organizasyonlar için  masa kartı yazımı, katılım belgesi yazımı v.b. bulunmakta..

Kaligrafi hat ile yazılmış davetiye ihtiyacı olanlar, organizasyon şirketleri ya da kaligrafi eğitimi almak isteyenlerin sayısında son dönemde oldukça artış gözleniyor.Bunda kaligrafinin modasının asla geçmeyecek olması ile yaz-kış ihtiyaç duyulan bir iş alanı olmasının payının büyük olduğu tartışılmaz.

 

 

 

One thought on “Eskilerin yükselen trendi: Kaligrafi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir