Enerji Kimlik Belgesi Yoksa Binanızı Satamayacaksınız

Enerji kimlik belgesi yasası yürürlüğe girdi ve bu belgeye sahip olmayan binaları ve sahiplerini önemli sorunlar bekliyor. En önemlisi ise enerji kimlik belgesi olmayan binaların satılamaması…

Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

Enerji Kimlik Belgesi (EKB)  5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu’nun 7/1-d maddesi ve Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğine  göre düzenlenmiş, binaların enerji verimini belgeleyen kimliktir. Bu kimlik  apartmanlarınızdaki enerjinin daha etkin ve tasarruflu kullanıldığını belgeler. Bir binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketimi saptandıktan sonra o binanın enerji ile ilgili yapısı oluşturulur. Enerji Kimlik Belgesi ‘nde (EKB) bu binanın yalıtım özellikleri, ısıtma veya soğutma sistemleri, havalandırma , aydınlatma gibi bilgiler yer alır.

Daha basit bir dille anlatmak gerekirse, Enerji Kimlik Belgesi (EKB) çamaşır makinesi, bulaşık makinesi veya buzdolabı gibi beyaz eşyalarda kullanılan enerji sınıflandırmasının apartmanınıza uygulanmış halidir. Bu sınıflandırmalar A’dan G’ye kadar yapılmaktadır. A sınıfı binalar en verimli ve tasarruflu olan seviye anlamına gelir. G sınıfı ise en düşük verimi yansıtır. Yapılacak  yeni binalar iskan alabilmesi için  yasa gereği en düşük C sınıfı olarak inşa edilmelidir. C sınıfından daha düşük seviyede yapılan yeni binalar, kanun gereği iskan ruhsatı alamamaktadır ve alamayacaktır.

Enerji Kimlik Belgesi Hangi Binaları Kapsıyor?

Enerji Kimlik Belgesi şirketi yöneticisi Nihat Kaygusuz bu konuda şunları söyledi:

“Yine ilgili kanun ve yönetmelik kapsamında 2011 den önce yapılan ve Mayıs 2017’ye kadar Enerji Kimlik Belgesi bulunmayan binalardaki taşınmazlarda kiralama ve satım işlemleri yapılamayacak olup, bu belgeye sahip olunması halinde binadaki taşınmazlarda kiralama ve satım işlemleri yapılabilecektir. “

Enerji Kimlik Belgesi Olmamasının Cezası Var mı?

Herhangi bir cezai yaptırımı yok ama belgenin yoksa binanızda hiç bir satış ya da kiralama işlemini yapamayacaksınız.

Enerji Kimlik Belgesi Yasası Ne Zaman Başlıyor/Bitiyor?

Yasa aslında 2007 yılında çıktı ve 10 yıl süre içinde bu belgenin alınmasını mecburi kılıyor. Eğer 2 mayısa kadar belgeyi alamazsanız bu tarihten sonra binanızda herhangi bir mülkünüzü satış ya da kiralama gibi bir faaliyette bulunamayacaksınız.

Enerji Kimlik Belgesi Ücreti Nedir?

Daire başında 20-30 TL gibi rakamlarla karşılaşabileceğiniz gibi 200 TL gibi fiyatlarla da belgeyi alabilirsiniz. Bunu enerji kimlik belgesi uzmanı ile görüşürseniz daha sağlıklı bilgi alabilirsiniz.

Enerji Kimlik Belgesi Nereden Alınır?

Bilgi ya da Belgeyi almak için (0216) 463 25 09 telefon numarasıyla iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir