En Çok Kullanılan E-Ticaret Ödeme Yöntemleri

Son zamanlarda teknolojinin insan hayatında daha fazla yer almaya başlamasının ardından normal alışverişin yerini internetten alışveriş yöntemleri aldı. E-ticaret sitelerinden ürün veya hizmet sipariş eden insanlar, çeşitli ödeme yöntemleri ile ödemelerini sanal dünya üzerinden gerçekleştirirler veya bu yönteme güvenmeyenler ise “kapıda ödeme” yöntemini kullanabilirler. E-ticaret sitelerinin ve satış platformlarının en önemli unsurları arasında ödeme yöntemleri yer almaktadır. Bu yöntemler gün geçtikçe artmakta ve özellikle insanlara daha güven veren ve daha kaliteli yöntemler piyasaya çıkmaktadır. Onlarca yöntem olmasına rağmen bu yazıda, yalnızca popüler olanlar incelenecektir.

Kredi Kartı İle Ödeme

Bir online satış platformunda en çok tercih edilen ve olmazsa olmaz ödeme yöntemlerinin başında kredi kartı ile ödeme gelmektedir. Alıcılar, istedikleri ürün veya hizmet karşılığında kredi kartı bilgilerini girerek ister nakit, ister taksitli bir şekilde alışverişi tamamlayabilirler. Ancak bu yöntemin güvensiz olduğu düşünülmesinden dolayı son zamanlarda sanal kart ile ödeme yöntemleri veya kapıda ödeme yöntemleri de bir o kadar popüler bir hale gelmektedir.

Alıcılar, kredi kartı numarasını, son kullanma tarihini, güvenlik kodunu, kart sahibinin bilgilerini ve istediği taksitlendirme seçeneğini seçtikten sonra alışverişini tamamlayabilirler. Ancak bu bilgilerin güvenilir ellerde olup olmadığı bilinmediğinden biraz şüphe uyandırmaktadır.

Havale/EFT İle Ödeme

Bir e-ticaret sitesinde en çok kullanılan yöntemlerden bir tanesi de havale/eft ile ödemedir. Hatta bu tür ödeme yöntemlerinde büyük teknoloji siteleri bazı indirimler de yapmaktadır.  Ancak bu yöntemin güvenli olmadığını düşünden birçok insan mevcuttur. Gönderilen paranın karşılığında istedikleri ürün veya hizmetin geleceğinden ve sorunsuz bir şekilde alışverişin tamamlanacağından emin olmayanların bu yöntemi tercih etmemeleri söylenmektedir.

Bu ödeme yönteminde, parayı gönderen alıcı düşük bir havale ücreti ödemektedir. Satıcı için ise büyük avantajdır çünkü havale yapıldıktan sonra satıcının kasasında bu para görünmektedir. EFT gönderimlerinde havaleye oranla daha yüksek bir ücret ödenmektedir. Ayrıca bu para mesai saatleri içerisinde belirtilen hesaba geçmektedir.

Astropay Kart İle Ödeme

Son zamanların güvenli ve hızlı alışveriş imkanı sunan ve yükselişte olan sanal ödeme kartlarından bir tanesi ise astropay karttır. Kişiye özel olarak verilen 16 haneli kod numarası ile alışveriş oldukça güvenli bir şekilde tamamlanmaktadır. İnternet üzerinde birçok e-ticaret sitesi tarafından kullanılan bu ödeme yöntemi, Türkiye’de de popüler olmaya başlamıştır. Kredi kartı bilgilerini vermek istemeyenler ve güvenli bir ödeme tercih etmek isteyenler astropay alarak bu şekilde bir ödeme gerçekleştirebilirler.

Astropay fiyatları birbirinden farklıdır. İstenildiği kadar limitli bir kart satın alınabilir ve isteyenler bunu tek bir seferde, isteyenler de parça parça olarak harcayabilirler. Bu nedenle astropay, sanal kartlar arasında avantajlarından ve güvenilirliğinden dolayı en çok tercih edilen karttır.

Kapıda Ödeme

Kapıda ödeme yöntemi, ürünü veya hizmeti görmeden ödeme yapmak isteyenler için geliştirilmiştir. Gelen kargo incelendikten sonra görevliye ücret teslime edilebilmektedir. Türkiye’de son zamanlarda özellikle sosyal medya üzerinden yapılan alışverişlerde en çok bu yöntem tercih edilmektedir. Ancak gönderim anında belirtilen adreste ödemeyi yapacak olan kişinin bulunması gerekmektedir. Bu yöntemi bazı insanlar daha zor bulmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir