E-Fatura’ya Geçiş Duraksamadan Devam Ediyor

Ticaret esnasında firmaları en çok uğraştıran işlerin arasında hiç kuşku yok ki fiş/fatura kesmek gelmekte. Hele ki müşteri, fiş yerine fatura keselim dediğinde iş iyice uzamakta. Müşterinin adres, firma, vergi dairesi ve vergi numarası gibi bilgileri teker teker alıp ardından satılan ürünleri kalem kalem faturaya işlemek şirketler için gerçekten zaman kaybettiren bir süreç. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte her alanda olduğu gibi bu konuda da kolaylıklar oluşmakta. E-fatura/Netinvoice sistemi de bunlardan bir tanesi. Son yıllarda hızla popülerleşen bu sisteme geçiş de bir hayli kolay.

E-Fatura Nedir?

E-Fatura sistemi, Gelir idaresi başkanlığı tarafından uygulamaya koyulan ve faturaların dijital ortamda hazırlanarak müşterilerin mail adreslerine gönderilmesini sağlayan bir sistemdir. Yapılan ticarete ait kesilen faturanın bir kopyası müşteriye gider ve diğer taraftan GİB’e de iletilen bir kopya sonrasında ticaret resmileşmiş olur. BU sayede görünen ve görünmeyen bir çok avantaj da sağlanmış olur. Fatura’Nın kesilmesi sırasında harcanan emek ve toner, kartuş ve kağıt gibi giderler ortadan kalkar. Faturaların nüshalarının ofis içinde saklanma zorunluluğu olmaz ve kopyalar dijital ortamda saklanır. Tahsilat ve ödeme kolaylığı sağlanır.

E-faturaya Nasıl Geçilir?

E-fatura’ya geçiş için devletten bu işi yapabilmek için belge almış olan özel kuruluşlar aracı olur. Listesi burada bulunan bu kuruluşlar aracılığıyla e-fatura’ya geçebilirsiniz. Kısa süren ve zahmetsiz bir süreç sonrasında e-faturaya geçerek üzerinizdeki birçok yükten kurtulmuş olursunuz. Her boyuttaki şirket e-faturaya geçebilir. E-fatura’nın gideri ise geçiş yaptığınız firmalara ödenen fatura ücretleridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir