e-Devlet’e Adres Taşıma Özelliği Geliyor!

Türkiye’nin dijitalleşme alanında en büyük atılımı olan e-Devlet, geçtiğimiz aylarda sosyal medyada çokça konuşulan soy ağacı ve veraset sorgulama gibi hizmetleri ile yepyeni hizmetlere imza atmıştı. Sürekli olarak farklı bir yenilik getiren e-Devlet, şimdi de adres taşıma hizmeti ile ilgili adım atıyor.

e-Devlet üzerinde başlatılan son çalışmalara göre; vatandaşlar evlerinden taşındıklarında kurumlar arasında mekik dokumayacak ve cep telefonu veya bilgisayar üzerinden adres kayıt değişikliklerini ve okul değişikliklerini yapabilecekler.

Kamu ve özel sektör üzerinde belge talep edilmeden işlemlerin hızlı ve kolay biçimde yapılması için çalışmalarına devam eden e-Devlet ile ilgili olarak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Haberleşme Genel Müdürü Ensar Kılıç, konuyla ilgili olarak; “Bir kurumun bir kişi ile ilgili veriyi doğrulayabilmesi için sistemlerin konuşması gerekiyor. Bu bizim ulusal e-Devlet stratejimizde eylem planlarımızdan bir tanesidir” açıklamalarında  bulundu.

Ensar Kılıç, konuyla ilgili açıklamalarına ise şu sözlerle devam etti;

Eğer bir yerden bir yere taşınacaksanız bunu bütünleşik hizmet olarak ele alacağız. e-Devlet’te tek bir ekran yapacağız. Bazı bilgiler otomatik olarak önünüze gelecek. Sisteme girdiğinizde eski adresiniz çıkacak, siz hangi adrese gitmek istiyorsanız onu girdiğiniz anda çocuğunuzun okulunu da aynı anda o ekran üzerinden taşıyacaksınız. Adres kaydını taşıyabileceğiniz gibi elektrik, su gibi tüm abonelik işlemlerini de buradan yapabileceksiniz. Yani bir yerden bir yere taşınırken nasıl bütün kayıtlarımızı alıp gidiyorsak hepsini tek ekran üzerinden yapacağız. Arka planda sistemler birbiriyle verinin doğruluğunu kontrol ederek bunu yapacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir