Dünya’nın En Büyük 10 GSM Operatörü

Bugün GSM operatörleri ile ilgili 2. haberimizi yapıyoruz. Son aylarda birçok kişinin fiyat ve hizmet ile ilgili sıkıntıları sebebiyle farklı GSM operatörlerine hatlarını taşımaları üzerine bizde konuyla ilgili birkaç haber yapmak istedik.

Dünya’nın En Büyük Gsm Operatörü Hangisi

Cümlenin içinde en büyük, en çok, en kalabalık, en fazla kullanıcıya sahip gibi tabirler geçtiğinde bilinmelidir ki cevapların içinde mutlaka Çin ile ilgili bir bağlantı olabilir. Dünya’nın en büyük telefon operatörünün de Çin’den çıkması da bundan dolayı garipsenmemeli diye düşünüyoruz. Bir buçuk milyara yakın nüfusu olan Çin’de 1 Milyara yakın telefon abonesi bulunmakta. China Mobile isimli Gsm şirketi ise bundan dolayı dünyanın en fazla aboneye sahip gsm operatörü ünvanını alıp ilk sıradaki koltuğunda rakipsiz bir şekilde oturmakta. İkinci sırada ise tanıdığımız bir isim var: Vodafone… Dünya’nın en büyük ikinci Gsm şirketi olan Vodafone’un abone sayısı ise Dünya genelinde yarım milyarı geçmiş durumda. Türkiye’de ise her geçen gün abone sayısını arttıran şirketi Dünya’nın en kalabalık 2. ülkesi olan Hindistan’dan bir GSM şirketi takip etmekte. 350 Milyona yakın abonesi ile AirTel, Dünya’nın en büyük 3. Gsm şirketi.

Elbette, Dünya’nın en kalabalık ülkesinden tek bir operatör çıkacak değil ya! 290 milyona yakın abonesi bulunan China Unicom, listeye 4. sıradan girmekte. 5. Sırada ise bir amerika firması var. Meksika’dan çıkan America Movil isimli firmanın abone sayısı ise yaklaşık 280 Milyon… Amerika kıtasının genelinde tercih edilen Movil, bundan dolayı sıralamada önemli bir yeri işgal etmekte… Axiata isimli Malezya merkezli bir diğer Gsm operatörü ise 260 Milyona yakın abonesiyle 6. sırada yer tutmakta. İlk 10 sırayı oluşturan diğer şirketlerin isimleri ise şöyle:

7- Telefonica – 250 Milyon (İspanya)
8- MTN – 230 Milyon (Güney Afrika)
9- VimpelCom – 220 Milyon (Rusya & Norveç)
10- Telenor – 200 Milyon (Norveç)

Avrupa‘da ise sıralamada ilk 3 sırayı; Vodafone, orange ve TIM almakta… Türkiye’nin en büyük telefon operatörü Turkcell‘in ise toplamda 35 Milyona yakın abonesi bulunmakta…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir