Devir 3 boyutlu devri

Teknolojik gelişmeler, beraberinde tüm sektörleri farklı yollara sevk etmekte ve aynı zamanda farklı kazanç kapıları veya hizmet kapıları açmaktadır. Özellikle bir canlıyı, ürünü veya eşyayı kopyalama fikri, yüzyıllardır insanların ve bilim insanlarının aklını kurcalarken, elde edilen buluşlar hayranlık uyandıran cinsten olmuştur. Son zamanlarda sıklıkla adı duyulan 3 boyutlu yazıcılar veya 3d tarama yöntemleri de insanlığın uzun zamandır hayalini kurduğu birçok aşamanın başlangıcı olarak kabul edilebilmektedir.


3 Boyutlu Tarama ve Baskı Nedir?

Printer veya yazıcı olarak adlandırılan teknolojik aletler, bazı yazıların baskı yoluyla çoğaltılmasına yardımcı oluyordu. Veya internet üzerindeki bir dosyanın kağıda basılmasını sağlıyordu. Ancak şimdi geliştirilen teknolojiler sayesinde geliştirilen makineler, doku veya plastik olarak üretim yapabilmektedir. 3 boyutlu olarak sanal alanda hazırlanan grafikler, makinelerden aynı şekilde çıkarabilir. Bunun sonucunda da sağlık, inşaat ve daha birçok sektörde bulunmaz bir imkan oluşmuştur.


Yapay İnsan Dokusu Üretildi

3 boyutlu yazıcı ve baskı teknolojisinin yeni bir boyut kazanmasının ardından bu teknoloji sayesinde yapay insan dokusunun da üretildiği belirtildi. Böylece ileriki dönemlerde hatta çok kısa süre içerisinde kulak, burun, parmak gibi insan organlarının bu şekilde üretilmesi de muhtemel olacak.
Sağlık sektöründeki bu büyük adımın yanı sıra inşaat sektöründe de birçok maketin çok daha kısa sürede ve daha düşük maliyete 3d yazıcı yardımıyla oluşturulması mümkün olacak. Yeni yeni benimsenmeye başlanan bu teknolojik gelişimin önümüzdeki süreç içerisinde birçok sektörde başrol olacağı ve insanların çalışmalarına büyük bir hız katacağı düşünülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir