Deprem ve konteyner ev

Ülkemiz deprem kuşağında yeraldığından, bütün yerbilimcilerimiz “ısrarla depremle yaşamaya alışın; deprem öldürmez, bina öldürür” diyorlar. Evet, gerçekten de ülkemizi değiştiremeyeceğimize ya da deprem fay hatlarını etkileyemeyeceğimize göre (!) depremle yaşamaya alışmalı ve binalarımızı da deprem gerçeğini gözönüne alarak yapmalıyız. Deprem şartlarına göre yapılmış binaları tercih etmeliyiz.

17 Ağustos 1999 ‘da yaşamış olduğumuz Gölcük ve ardından aynı yılın kasım ayında yaşadığımız Bolu-Düzce depremlerinden sonra; sağ kalan yöre halkı için gerek pratikliği gerekse herhangi bir depremde  bina güvenliği nedeniyle  “konteyner ev” blokları inşa edilmişti. Bu konteyner evlerde ailelerin  asgari yaşam standartları geçici süre ile de olsa sağlanmaya çalışıldı.

Konuyu daha açarsak, konteyner pek çok  amaçla kullanılan ( askeri, cafe, büfe, ofis , kabin v.s. )  ve pratik olması, çabuk kurulabilmesi ve uygun fiyatlı olması nedeniyle inşaat sektöründe de tercih edilen bir yapıdır. Konteyner ev şeklinde tüketicilere uygun bütçeli ev modeli sunulabildiği gibi şantiye konteyner olarak, özellikle büyük yapı projelerinde çalışan işçilerin kalması, konaklaması için kullanılan ayrı bir çeşidi de bulunmaktadır. Konteyner ev modellerinde alıcının isteğine göre, birkaç modelin bileşimi olarak farklı  tasarımlar yapılabilmektedir.

Konteyner ev en çok yazlıklarda ve kırsal kesimde tercih edilmektedir. Betonarme binaya göre ısı-ışık v.s. gibi fiziksel ortamlardan etkilenme açısından hiçbir farkı olmayan, başka bir deyişle betonarme binanın verdiği konforu veren, konteyner ev bunun yanında çabuk kurulup, modüler olması ve uygun fiyatı nedeniyle cazip olmakta ve talep görmektedir. Konteyner ev ve şantiye konteyner gibi yapı hizmetlerini alabileceğiniz pekçok firma olsa da ,  kendi yaşam alanınız olarak ev tercihinizde profesyonel firmalarla çalışmanız ve onlara başvurmanız tavsiye edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir