Deprem Tehlikesine Konteyner Ev Çözümü

Ülkemizin bulunduğu konum itibariyle deprem kuşağı üzerinde olduğunu bugüne kadar geçirdiğimiz acı deprem tecrübeleri ile hepimiz öğrendik.

Beton yığınlarının, biraz yüksek ölçekli depremlerde nasıl kağıt gibi sallandığını ve yıkıldığını, ve şehirlerin onarılamayacak boyutta hasar ve can kayıplarıyla nasıl yerle bir olduğunu gördük. Dünya’nın en tehlikeli doğa olaylarından birisi olan depremler, yer kabuğunun altında bulunan fayların hareket etmesi sonucu, şiddetine göre üstünde bulunan herşeyi yerle bir etme gücüne sahiptir. Bu şiddet 7-8 arasındaysa şehirleri yıkabilecek güce sahiptir. Şiddeti 9-10 arası olan depremlerde ise ne barajlar ne de köprüler ayakta kalabilir.

Deprem bölgelerinde binaların sağlıklı bir şekilde inşa edilmemesi sebebiyle depremi yaşayan birçok insan konteyner ev ve prefabrik konutları tercih etmeye başlar. Depreme dayanıklı bu yapılar, deprem kaç şiddetinde olursa olsun yıkılması çok zor olasılıklı olan yapılardır.

Bileşenleri gereği, kolay kolay eğilmez ve betonarme yapılarda olduğu gibi enkaz altında kalma tehlikesine maruz bırakmaz. Bu özelliklerinden dolayı çok fazla kişi, prefabrik yapıları ve konteyner evleri tercih etmeye başladı. Bu konu hakkında görüşlerini aldığımız Mento Grup Konteyner yetkilileri şunları söylediler;

“İnsanlar, deprem korkusu ile daha güvenilir yapılarda yaşamak istiyorlar. Deprem olduğunda duvarların altında kalmak, enkazların altında can vermek istemiyorlar. Çoğu insan bu korku ile konteyner evleri tercih etmeye başladı”

Görünen o ki; başta istanbul olmak üzere deprem tehlikesi olan birçok yerde bu konteyner evlerin daha çok rağbet göreceği kesin gözüküyor.

Web Adresi: http://prefabrikvekonteyner.com/Konteyner-Ev/#i

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir