Dalış Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar

Tüple dalış yapmak, diğer tüm outdoor sporlar gibi belirli bazı riskler barındırmaktadır. Ancak bu riskleri en aza indirmek için belirli kurallara dikkat edilebilir ve püf noktalar uygulanır. Böylece çok daha güvenli bir şekilde gerçekleştirilen bu spordan büyük keyif alınabilir.

Güvenlik beklemesi unutulmamalı

Dalış sporunda 10 metreden daha derine dalındığında yüzeye 5 metre kala 3 dakikalık bir güvenlik beklemesi yapılmalıdır. Böylece basınç değişimine vücut çok daha kolay adapte olur ve herhangi bir sorun yaşanmaz. Bu süre içerisinde vücutta mevcut olan azot, soluma yöntemi ile suya kabarcıklar halinde bırakılmaktadır. Aynı zamanda bu güvenlik beklemesi, yüzeye çıkarken de dalgıca kolaylık sağlar. Güvenlik beklemesi demek, yüzeye daha hızlı çıkabilmek demektir.

Yükselme hızına dikkat edilmeli

Yüzeye hızlı bir biçimde yükselmek, kulağa hoş gelse de dalış sporunda istenmeyen bir durumdur. Özellikle dalış kursu çalışanları da öğrencileri bu konuda uyarmaktadır, çünkü hızlı çıkış olumsuz sonuçlar doğurabilir. Çıkış hızının 9 metre/dakikadan daha hızlı olmaması gerekiyor. Bu durumun sağlanması için de dalışta acemi olan sporcular, eğitmenleri ile beraber daha sağlıklı bir dalış gerçekleştirebilirler.

Yalnız dalmak tehlikeli olabilir

Dalış sporunda buddy sistemi uygulanır. Son zamanlarda bazı dalış sporu kulüplerinde veya outdoor spor merkezlerinde “solo diving” gibi tekli dalış sistemi de uygulansa da, suya dalan kişinin yanında bir dalgıcın olması demek birçok konuda olumlu etki yaratır. Böylece su altında yaşanabilecek herhangi bir olumsuz durumda yanınızdaki kişiden destek alabilir ve sorunsuz bir şekilde sporu tamamlayabilirsiniz. Buddy’ler aynı zamanda birbirlerinin ekipmanlarını kontrol eder ve aksiliklerin yaşanmasını önleyebilirler.

Dalış limitlerine uymak gerekir

Dalış limitleri denilen sınırlamalara uyulması gerekir. Bu duruma uyum sağlamak ve belirtilen mesafeler arasında yer almak, güvenlik açısından çok önemlidir. Zamanlama olarak ayarlama da büyük önem taşır. Daha fazla suyun altında kalma isteği nedeniyle bu limitlere uymamak demek, güvenliğin hatta can güvenliğinin tehlikeye atılması demektir.

Su altındaki canlılara saygı gösterilmeli

Su altının, su canlılarının evleri olduğunu unutmamak gerekir. Onların dünyasına saygı göstermek ve hiçbir canlıya veya onun yaşam alanına zarar vermemek gerekir. Gelişimini çok uzun sürede tamamlayan mercanlara istemeden de olsa çarpmak demek, büyük bir tahribat yaratılması demektir. Bu nedenle bu konuda tecrübesiz olan sporcular, beraberindeki eğitmenlerinin talimatlarına kesinlikle uymalı ve bu alanda profesyonel olan dalış merkezlerine gitmelidir.

Sürekli olarak  nefes alıp vermek gerekir

Gündelik hayatta olduğu düzenli bir şekilde nefes alıp vermek gerekir. Panik yaparak fazla nefes almak veya hiç almamak, güvenlik açısından tehlike yaratır. Üstelik dalıştan alınacak keyfi de çok aza indirir. Özellikle yüzeye yükselirken nefeslerin tutulması demek, ciğerlerin zarar görmesi demektir. Bu nedenle nefes alıp vermekten sporun hiçbir aşamasında vazgeçmemek gerekir.

Havayı önceden kontrol etmek gerekir

Dalış liderleri, diğer dalgıçlara havasıyla ilgili sorular sorar ancak bu sorular beklenmemelidir. Düzenli olarak kişiler havalarını kontrol etmelidir. Bu kontrollerin 7-8 dakikalık aralıklarla yapılmasına fayda vardır. Bu sistem, 18 metreye kadar yapılan dalışlarda fayda sağlar. Derinlik arttıkça kontrol sayısı da o kadar artmaktadır.

Dalış öncesine dikkat edilmeli

Dalış yapmadan önce aşırı yorgun olmak, bir gece öncesinden alkol almak veya uykusuz kalmak, tehlike oluşturabilir. Çünkü bunlar dekompresyon  ve azot narkozu riskini artırmaktadır. Bu nedenle dalış yapmadan 1 gün önce en az 8 saat uyulmalıdır. Ayrıca aç karna bu sporun yapılmaması önerilir.

Sertifikadaki derinlik limiti aşılmamalı

Eğer bir kişi, 18 metreye dalış yapabileceği bir sertifikaya sahipse 30 metreye dalmaya çalışmamalıdır. Derinlik arttıkça birçok faktörün farklılaşabileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle derinlik sertifikasındaki limit çok önemlidir. Derin bir dalış yapmak isteyenler, eğitmenine bu konuyla ilgili danışmalı ve planını ona göre yapmalıdır. Hiç kimse uzmanı olmadığı bir dalışı kendi kendisine denemeye kalkmamalıdır.

Ayvalık Dalış Kursu 

Dalış kursları, dalış sporuna merakı olanlar ve bu sporu bir hobi haline getirenler için uygun dalış merkezleri sunmaktadır. Böylece güvenli bir ortamda, uzman eğitmenler eşliğinde dalış gerçekleştirilir ve su altı dünyasındaki güzelliklerle karşılaşılabilir. Ayvalık, Türkiye’nin dalış konusunda en çok tercih edilen noktalarından bir tanesidir. Burada yer alan farklı dalış noktalarında profesyonel eğitmenler, isteyenler için kurs verebilmektedir. Bu sporu eğlence amacıyla denemek isteyenler de beraberindeki eğitmenler vasıtasıyla Ayvalık’ın derinliklerinde su altının keyfini çıkarabilir. Bu konuda yardımcı olabilecek dalış kursu arayanlar, buraya tıklayarak sitedeki bilgilerden Ayvalık’taki dalış sporu hakkında faaliyet gösteren kurs ile iletişime geçebilirler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir