Çin Iphone patenti konusunda Apple aleyhine karar verdi

BBC/ Pekin’in Entellektüel Mülkiyet Ofisi, Çinli bir üreticinin açmış olduğu patent ihtilafıyla ilgili olarak Apple aleyhine karar verdi.
Kurum’un kararına göre; iPhone 6 ve 6S modelleri Shenzhen Baili’nin az bilinen 100C telefonuna benziyor.

Teoride, bu karar iPhone’un Pekin’de satışlarının durdurulmasına yol açabilir ancak Apple konuyu temyize götürdüğü için satışlar halen devam ediyor. Teknoloji devi Apple, telefonların Çin genelinde mevcut olduğunu söyledi. Firmanın söylediğine göre, iPhone 6, 6 Plus, 6S, 6S plus ve iPhone SE modelleri Çin’de satışa çıkmış durumda. Bölgesel mahkemenin patent konusunda verdiği kararı  geçen ay temyize götürdüklerini söyleyen Apple Pekin’in üst yargısı tarafından konunun gözden geçirildiğini sözlerine ekledi.

 

Davanın karşı tarafı olan Baili  firması çok bilindik bir firma değil. Çin Apple’ın en büyük ikinci pazarı olduğundan stratejik öneme haiz ve analistler, Apple’ın bu sorunu çözeceğini belirtiyorlar. Çin’le ilgili olarak Apple’ın daha önce de  İTunes book ve Movie uygulamalarının yetkili otoriteler tarafından kapatıldığını ve deri ürünler yapan Çinli bir firmanın valizinin modeli olan Iphone ismiyle bir davayı da kaybettiğini hatırlatıyorlar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir