C Programlama Dili, Özellikleri ve Kullanıldığı Yerler

C programlama dili olarak bilinen programlama dili, 1972 senesinde Bell Laboratuvarları’nda Dennis Ritchie tarafından geliştirilmiştir. Yapısal bir programlama dili olduğu belirtilmiştir. Bu dilin özellikleri “B” olarak adlandırılan programlama dilinden türetilmiştir. C programlama dilinin ortaya çıkmasının amacı ise UNIX işletim sisteminin uygulanması için oluşturulmuş bir programlama dilidir. C programlama dili ile ilgili standart oluşturulması için ise 1983 yılında Amerikan Ulusal Enstitüsü adında bir komite kuruldu. 1989 yılında c programlama dilinin standartları tamamlanmış ve ANSI C ismi ile adlandırılmıştır.

C programlama dilinin özelliklerinin en başında güvenilirlik gelmektedir. Bu dilin diğer özellikleri alanında ise esneklik, taşınabilirlik, interaktiflik, modülerlik ve verimlilik gibi özelikler yer almaktadır. C programlama dili, bilgisayarların en iyi şekilde kullanılması için üretilmiştir ve bu nedenle de oldukça büyük önem taşımaktadır. Böylece insanlar, bilgisayarlara istediklerini daha iyi şekilde yaptırabilmektedir.

C Programlama Dili Nerelerde Kullanılır?

C programlama dilinin kullanıldığı yerler arasında şunlar gelir: Veri tabanı sistemleri, grafik paketleri, kelime işlemcileri, tablolama programları, işletim sistemleri, derleyici ve birleştiriciler, ağ sürücüleri, yorumlayıcılar yer alır.

C programlama dili, orta seviyede yer alan bir programlama dilidir. Makine diline oldukça yakın olan programlama dilleri ile yazılan kaynak kodları oldukça uzundur. Bu kaynak kodlarının derlenmiş halleri kısadır ve çalışma hızları da çok hızlıdır. Bu programlama dilinde hata düzeltmesi zordur. İşlemci tarafından daha çok anlaşılabilecek şekilde yazıldığı için yüksek performanslı programlar, düşük seviye programlama dilleri ile beraber yazılır.

Yüksek seviye  diller ile yazılmış kodların kaynak kodları kısadır, derlenmiş halleri ise daha uzundur. Derleyicisinin ise hata tespiti ve düzenleme özellikleri geliştirilmiştir. Yüksek seviye bir programlama dili ile yazılan programlar ise çok daha yavaş çalışmaktadır.

C programlama dili hakkında bilinmesi gereken en önemli faktör, yapısal ve orta seviye bir programlama dili olduğudur. Windows, Linux, UNIX gibi programlar, C programlama dili ile beraber yazılabilirler. C89/C90 ve C99 olmak üzere 2 farklı standardı yer almaktadır. Ayrıca c programlama dili, assembly ile yazılmıştır. İlk zamanlarda assembly dili ile yazılan UNIX’in çekirdeğinin büyük bir kısmı c programlama dili ile beraber yeniden yazılmıştır. C programlama dili hakkında bilinmesi gereken temel ayrıntılar bunlardan oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir