Bluetooth 5 Yolda…

Günümüzde kablosuz veri akışı oldukça yaygın. Bu amaçla kullanılan standartlardan biri olan Bluetooth’un yeni sürümü resmi olarak tanıtılacak. 1994 yılında Ericsson firması tarafından cep telefonları ve diğer mobil cihazları birbirine bağlamak amacıyla geliştirilen Bluetooth bağlantısı, o günden beri kullanılan ve kısa sürede büyük yollar kateden standartlardan biri oldu.

Bugün en çok kullanılan standartlardan biri olma özelliğini hala elinde tutan Bluetooth teknolojisi, Bluetooth Special Interest Group’un yaptığı açıklamaya göre kısa bir süre içinde beşinci sürümüne yükselecek.

Bluetooth SIG İcra Direktörü Mark Powell, resmi sitede yaptığı açıklamasında yeni sürümün 16 Haziran’da İngiltere’de düzenlenecek bir etkinlik ile resmi olarak tanıtılacağını açıkladı. Bluetooth 5 ile elbette öncelikle bağlantı mesafesi ve enerji verimliliği gibi önemli gelişmeler olacak. Bağlantı mesafesinin 2 katına, veri aktarım hızının ise 4 katına çıkması bekleniyor. Daha düşük güç tüketimi sağlayacak olan yeni sürüm Bluetooth 5, konumla ilgili bilgiler ve navigasyon gibi yeni hizmetleri de üstlenecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir