Bitcoin’in mucidi ortaya çıktı!

Bitcoin’in mucidi ortaya çıktı; böylelikle yıllardır üzerine spekülasyon yapılan dijital parayı kimin bulduğu sorusunun cevabı alınmış oldu.

BBC’nin haberine göre;  Avustralya’lı müteşebbis ( girişimci ) Craig  Wright  bitcoin’in mucidi olduğunu yeterli derecede teknik belge sunarak ispatladı hatta önde gelen bitcoin topluluğu üyeleri ile çekirdek gelişim takımı Bay Wright’ı doğruladılar. Bitcoin’in mucidi Wright;  kimliğini 3 basın kuruluşuna açıkladı, bunlar BBC, Economist ile GQ oldu.

BBC ile yaptığı görüşmede; Bitcoin’in gelişme safhalarının başlarında; şifrelenmiş anahtarlar kullanarak dijital olarak mesajları mühürlediğini anlattı. Bu anahtarlar bitcoin’in bloklarına ayrılmaz olarak bağlanıyordu. Bu bloklarla ilk bitcoin transferi 2009 Ocak ayında yapıldı.

 

 

Ünlü şifreleyici ( kriptocu ) Hal Finney de Craig Wright’ın bitcoin’i meydana getirmesinde yardımcı olan mühendislerden birisi..Bay Wright, kimliğini deşifre etmesiyle ilgili planının herkesin bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto’nun kendisi olduğunu şifre çözücü gibi analiz ederek bulması olduğunu söyledi.

Bitcoin Vakfı kurucularından ekonomist Jon Matonis, a Craig Wrigth’ın bahsettiği kişi olduğuna inandığını söyleyerek; Londra’daki ispatlama toplantılarında  Wright’ın sunmuş olduğu verileri şifresel, sosyal ve teknik boyutuyla gözden geçirdiğini ve bu 3 kategoride de eldeki kanıtların Craig Wright’ı işaret ettiğini belirtti.

Kimliğini açıklamakla Craig Wright; bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto’nun kim olduğuna dair yapılan tüm spekülasyonların sona ereceğini umuyor.

Aralık 2015’te Wired ve Gizmodo isimli iki dergi, Craig Wright’ı ; bitcoin projesiyle ilgili ellerine geçen birtakım dokümanlardan doları bitcoin’in yaratıcısı olarak ismini telaffuz etmelerinden sonra; Avustralyalı yetkililer tarafından evine baskın düzenlenerek vergisel konularda inceleme yapıldı. Avustralya Vergi Ofisi ise bu incelemenin uzun dönemli bir soruşturmaya dayalı olduğunu açıkladı.

 

 

Craig Wright; firmanın yüzü olmak istemediğini sadece çalışmak, ne yapıyorsa onu yapmaya devam etmek istediğini belirtti.

Bitcoin internet üzerinde mal ve hizmet alımlarında paranın yerine kullanılabiliyor. Halihazırda 15,5 milyon bitcoin sirkülasyon halinde, 1 bitcoin’in değeri ise 449 dolar. Satoshi Nakamoto ‘nun 1 milyon bitcoin’i olduğuna inanılıyor yani paraya çevrilirse 450 milyon dolarlık bir servetin sahibi oluyor.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir