Bir Çift Mutluluk = Bir Çift Ayakkabı

“Bir çift mutluluk” projesi, 2015 yılının Ocak ayında 7000 köy yolunun kapandığı Anadolu’da, bir çift ayakkabısı dahi olmayan dar gelirli öğrencilere, suya dayanıklı ve dört mevsim giyilebilecek okul ayakkabısı sağlamak üzere başladı.

Hedef ise 33 şehirde, 100’ü aşkın ilköğretim okulundaki 10.000 ihtiyaç sahibi öğrenciye, dayanıklı okul ayakkabısı ulaştırmak.

Anadolu’nun köylerinde yaşayan binlerce ilkokul öğrencisi her gün sadece okuyabilmek için buz gibi soğukta, kapalı köy yollarını, tepeleri, gölleri aşıp kilometrelerce yürüdükten sonra okula varıyorlar. Bu, daha çocuk yaşta girilen bir mücadele.

10.000 çift ayakkabının toplu üretilmesi, 33 ile birebir iletişimle ulaştırılması, altyapıda çalışan ekip, bilinirliği ve dijital sistemi sağlayacak prodüksiyon gibi masraflar dahil toplam 400.000 TL’lik bir bütçe gerektiriyor. İşin ilgi çekici ve üzerinde itinayla durulan tarafı ise, tüm gelir gider tablosunun, destekçiler ve toplanan rakamın şeffaf olarak www.insaninternational.org sitesinde online şekilde görüntülenebilir ve denetlenebilir olması.

Hedef kitle, öğrenim hayatının henüz başındayken uzun mesafeleri yürüme mecburiyeti olan ve olumsuz hava şartlarından en çok etkilenecek yaş grubundaki ilkokul öğrencileri. Devlet okullarının müdürleri, sınıf öğretmenleri ve milli eğitim müdürlükleri ile birebir iletişime geçilerek, dar gelirli çocuklar üzerinden ihtiyaç sayısının saptanmasıyla ulaşılan bu çocuklara, 10.000 çift dayanıklı okul ayakkabısı bağışlanması amaçlanıyor. 100’ü aşkın okuldan resmi olarak edinilen, imzalı mühürlü talep dilekçeleri ile ayakkabı numaraları kategorize edilmiş olarak, resmi koşullarla ilerleniyor.

Siz de Anadolu’daki köy okullarında okuyan dar gelirli ilkokul öğrencilerine, soğuğa dayanıklı okul ayakkabısı gönderebilir ve onları mutlu edebilirsiniz.

Şeffaf gelir gider tablosu ve haftalık olarak güncellenen bağış listesi ile takdir toplayan kampanya Ekim 2016 itibariyle 150.000 TL’ye ulaştı. Aşağıdaki linklerden detayları inceleyebilirsiniz:

http://www.insaninternational.org/index_tr.html#bolum4

http://www.insaninternational.org/index_tr.html#bolum5

Kampanyaya katılan okulları ve ayakkabılarını alan öğrencilerin resimlerini aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz:

http://www.insaninternational.org/birciftmutluluk/

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir