Binanızın enerji kimliği

Enerji Kimlik Belgesi, Binanızın enerji kimliği 

 

Konut inşaatlarının hız kazandığı son on yılda özellikle duymakta olduğumuz bir söz bulunmaktadır. Enerji Kimlik Belgesi, nedir bu belge? Bireysel olarak mı alınıyor, yoksa apartman başına mı ? gibi sorular aklınıza geliyordur.Bu yazımızda Enerji Kimlik Belgesi’nin  ( EKB )  ne olduğu ve hangi şartlar altında alındığını açıklamaya, bir nebze de olsa  EKB hakkında kafanızda oluşan soruları yanıtlamaya çalışacağız.

Herşeyden önce Enerji konusunda düzenlemeleri devletin ( hükümetlerin çıkardığı yasalar yoluyla ) yaptığını bilmemiz gerekir.  Enerji konusunda son çıkan ve Enerji Kimlik Belgesi konusunu tanımlayan kanun 18 Nisan 2007 ‘de çıkarılmıştır. Sözkonusu kanun kamuoyunda 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu olarak bilinmektedir.  Kanunun amacı, enerjinin etkin kullanımı, israfının önüne geçilmesi, enerji tasarrufunun yapılarak ekonomiye olan enerji maliyetinin azaltılması ve enerji kaynaklarının etkin şekilde kullanılarak verimliliğinin arttırılması sayesinde çevrenin korunmasıdır.

Bu kanunun kapsamı dışında kalanlar ise enerji verimliliğinin arttırılması için yapılan uygulamalarla özellik ve görünümleri onarılmaz şekilde değişecek olan sanayi alanlarındaki işletme ve üretim faaliyetleri yürütülen binalar, ibadet yeri olarak kullanılan binalar,  kullanım süresi 2 yıldan az olarak planlanmış ile  dört aydan az kullanılan yerler, kullanım alanı 50 m2’nin altındaki binalar, koruma altındaki anıtlar ve binalar, tarımsal binalar ve atölyeler şeklinde ifade edilmiştir.

Enerji Kimlik Belgesi neyi gösterir?

Enerji Kimlik Belgesi Bayındırlık ve İskân Bakanlığı’nın yürürlüğe koyduğu yönetmeliğe göre hazırlanacak yapı projelerinde düzenlenir. EKB üzerinde  asgari olarak projede yapılan binanın enerji ihtiyacı ile yalıtım özellikleri, ısıtma-soğutma sistemlerinin verimi hakkında bilgiler yeralır. Ayrıca binanın enerji tüketimi açısından sınıflandırması ile ilgili bilgilerden de detay verilmeden bahsedilir.

Hangi binalar için EKB düzenlenmesi gerekmez?

5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu’nda yazana göre; toplam inşaat alanı 1.000 m2 ‘nin altında kalan ve belediye sınırları dışında kalan ( mücavir alan ) harici  binalar için enerji kimlik belgesi düzenlenmesi gerekmemektedir.

Konuyla ilgili detaylı bilgi almak isterseniz www.ekbekb.com ‘u ziyaret edebilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir