Bilginin Günümüzde Artan Değeri Ve Bilgi Güvenliği

Bilgi güvenliği çok farklı şekillerde karşımıza çıkabiliyor. Örneğin bugün bilgi güvenliği denildiğinde ilk aklımıza gelen anti-virüs programları oluyor. Bilgi kağıt sayfalarından uzaklaşıp ne zaman sanal dünyaya transfer oldu işte o günden bugüne kadar geçen zaman aralığında bilginin korunma ihtiyacı giderek arttı.

Elbette bilgi güvenliği denildiğinde bugün artık çok daha fazla etken mevcut. Örneğin işin birde ticari boyutu var. Yazılımların korunması mesela. Ürün tasarımlarının korunması. Markaların korunması.

Marka, patent, tasarımların korunması yasal mevzuat çerçevesinde ve yapılan ticari çalışmalarda alenen olduğundan marka veya tasarım tescil konularında hasarlar telafi edilebiliyor. Ancak iş sanal bilgi olunca işler biraz daha zorlaşıyor.

bilgi-guvenligi

Ticari bilgi nedir? Parasal karşılığı olan tüm işlenmiş ve işlenebilir bilgiler yumağı. Şimdi düşünün yeni bir sipariş aldınız. Sözleşmeler, siparişler, ham madde alımları, ithalat ihracat gibi… Peki bu sürekli akan bilgi trafiğinde; mailleriniz, arşivlerinin, sanal diskleriniz ve dolayısıyla işinize ait hatta müşterinizin de bilgileri sizce yeterince güvende mi?

İşte burada anlatmaya çalıştığımız bilgi güvenliği işi biraz daha zor. Her ne kadar yazılımlara bağlı çözümler üretiliyor olsa da esas olan bu türden ticari şirket bilgilerinin korunması biraz daha yönetim bazında ele alınması gereken bir yapı.

Bunun için ISO adlı bir organizasyonun ürettiği ISO 27001 standardı bulunuyor. Bu standart sizin kurumsal bilgilerinizin güvenliği korumak için bir takım yazı tabanlı uygulamalardan oluşuyor. Prosedürler, talimar ve formlar gibi.

Tüm bu sistemi işletmenizde yerine getirdikten sonra bazı belgelendirme denetimlerine tabi tutuluyorsunuz. Sonucunda da şuradaki web sitesinde anlatıldığı http://adlbelge.com/iso-27001-belgesi gibi ISO 27001 belgesi alıyorsunuz.

Tabi bu süreç belli bir zaman ve maliyet artışına neden olsa da en azından kurumsal anlamda neler yaparak bilgi güvenliği yönetim sistemi oluşturabileceğinizi öğrenebiliyorsunuz. Tabi bunun çok sayıda faydası oluyor. Çünkü bugün tasarladığınız yeni özelliklere sahip bir ürünün tıpkı telefon sektöründe olduğu gibi rakiplerinizin eline geçsin istemiyorsanız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir