Avrupa Komisyonu Google’a Ceza Mı Kesecek?

Avrupa Komisyonu, Google’ın Android işletim sistemiyle ilgili akıllı telefon pazarında haksız bir rekabete yol açtığı ve piyasada tek el olma yolundaki bazı çalışmaları nedeniyle ceza kesmek için kolları sıvadı.

Google, birkaç milyar dolarlık bir cezayla karşı karşıya kalabilir. Ancak Google’ın rakipleri bu para cezasının Google’ın sektöründe önde gelen ismi olma konusunda herhangi bir sıkıntı yaratmayacağını düşünüyor.

Windows Phone telefonlarının piyasada tutunamaması konusunda da Google suçlu görünüyor. Apple ürünleri dışındaki telefonlar ve tabletler, Google tarafından geliştirilen Android işletim sistemiyle çalışıyor. Bu durum da komisyonun şüphelendiği durumlar arasında yer alıyor.

Avrupa Komisyonu, rekabet önleyen ayrıntı olarak ise işletim sisteminde Google tarafından geliştirilen Haritalar, Gmail, Arama ve diğer servislerin ön yüklü olarak gelmesi. Mobil sektöründe bulunan firmalar, Android temelli olan farklı işletim sistemleri kullansa dahi, günümüzdeki akıllı telefon pazarında Android kullanımı büyük bir yer kaplıyor. Avrupa’daki aramaların %90’ını elinde bulunduran Google, Google Arama uygulamasını cihazlarında ön yüklü olarak sunuyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir