Apple WWDC 2016’da watchOS 3’ü Tanıttı

WWDC 2016, Apple için tam bir yazılım güncelleme etkinliği oldu. Yeni cihaz tanıtmayan Apple, işletim sistemlerinin tümüne getirdiği yenilikleri kullanıcısının beğenisine sundu.

Bu güncellemelere en çok ihtiyacı olan ise watchOS idi. Neredeyse tüm kullanıcıların özellikle yavaşlığından şikayet ettiği watchOS 2’ye gelen yeni güncelleme bu sorunu çözecek gibi… Apple bu alanda kullanıcıların şikayetlerini dinlemiş ve watchOS 2’ye göre çok daha hızlı çalışan watchOS 3’ü geliştirmiş.

watchOS 3’ün Özellikleri

Yeni güncelleme sayesinde Apple Watch tam 7 kat daha hızlı olacak. Yani uygulamalar arasındaki o sinir bozucu geçiş süreleri artık yok. Ayrıca diğer Apple ürünlerinden bildiğimiz Dock özelliği watchOS 3 ile Apple Watch’lara da geliyor.

Dock, özellikle Apple bilgisayarlarından bildiğimiz, iPhone ve iPad’te bir özellik. Apple Watch’ta da artık favori uygulamalarınızı bu Dock’a ekleyebilecek ve böylece sayfalar arasında gezinmeye ihtiyaç duymadan kısa sürede onlara ulaşabileceksiniz.

Apple Events - WWDC Keynote June 2016 - Apple.mp4_000628477

Apple, watchOS 3’ü yazarken, “saat ile mesaj yazılamaz” kavramına bir açıklık getirmiş ve bu tezi tamamen çürütmüş. Artık Apple Watch’ınızda bulunacak olan Scribble uygulaması sayesinde kolayca mesaj yazabileceksiniz. Scribble size hazır cevaplar sunuyor. Bunlardan birini beğenmezseniz veya kendiniz cevap vermek isterseniz de el yazınız ile yazıp mesajınızı gönderebilirsiniz.

Apple Events - WWDC Keynote June 2016 - Apple.mp4_000715930

Güncelleme ile ayrıca iOS’ten bildiğimiz denetim merkezi özelliği Apple Watch’a ekleniyor. Bu bölümde Apple Watch’un sistem kısayollarına ulaşabileceksiniz. iPhone ile aynı mantıkla çalışıyor ve yine alttan sürükleme ile geliyor.

Apple Events - WWDC Keynote June 2016 - Apple.mp4_000676111

Apple Watch, yenilenen işletim sisteminin yanı sıra yeni kadranları ile de geliyor. Özellikle kadran konusunda başarılı tasarımları olan Apple Watch’ın kadran koleksiyonuna eklenen ve en çok beğenilen ürünlerden biri Micky’e alternatif olan Minnie Mouse oldu.

Apple Events - WWDC Keynote June 2016 - Apple.mp4_000756250

Güvenlik konusunda da adımlar atan Apple, Apple Watch üzerinden 911’in aranmasını sağlayacak ve konum bilgilerinizi daha önceden tanımladığınız kişiye iletecek. Bu özelliğin büyük bir olasılıkla ülkemizde de çalışması bekleniyor. Yeni Home-Kit özelliği ile evinizi kontrol edebilecek ve örneğin kapınızda kimin olduğunu yerinizden kalkmadan saatinize bakarak öğrenebileceksiniz.

Apple Watch ile artık aktivitelerinizi de arkadaşlarınız ile kolaylıkla paylaşabileceksiniz.

watchOS 3 ne zaman geliyor?

watchOS 3 geliştiricilerin beğenilerine dün geceden itibaren sunuldu. Kararlı sürüm ise sonbahar ayında yayınlanacak.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir