Apple 302.4 milyon Dolar Patent Ödemesi Yapacak!

Doğu Teksas Federal Jürisi, Apple ve VirnetX arasında devam eden davada kararına Apple’ın alehine verdi. Böylece Apple 302.4 milyon dolar patent ödemesi yapacak.

2010 yılından bu yana süren dava Şubat 2016’da sonuçlanmış ve mahkeme Apple’ın 625 milyon dolarlık patent ödemesi yapacağı yönünde karar almıştı. Apple’ın itirazı üzerine temyize giden dava sonuçlandı.

iPhone üreticileri tarafından VirnetX’in VPN patentinin FaceTime özelliği için lisanssız olarak kullanılmasını konu edinen davada mahkeme, VirnetX lehine karar aldı. Karar sonucunda Apple, VirnetX’e 304.2 milyon dolar patent ödemesi yapacak.

Ancak dava tam anlamıyla sonuçlanmış değil. Çünkü davanın ABD Temyiz Mahkemesi’nde sürdürüleceği ve VirnetX ile Apple’ın birçok kez karşı karşıya geleceği ifade ediliyor.

Uzmanlar, Virnet’in Apple’dan taleplerinin sadece FaceTime ile sınırlı olmadığını, şirketin Apple tarafından kullanılan güvenlik yazılımı ve iMessage bünyesindeki bir özellik konusunda da hak iddia ettiğinin altını çiziyor.

Apple’ın tüm itirazları ve VirnetX’in hak iddiaları nezdinde, davanın seyrinin gelecek süreçte nasıl bir hal alacağı merak konusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir