Alibaba’ya da soruşturma geldi

BBC’nin internet sitesinde yeralan habere göre; Çinli e-ticaret devi Alibaba’ya ABD’li denetim kurulundan muhasebe kayıtlarıyla alakalı olarak soruşturma geldiği bildirildi.

ABD’nin Sermaye Piyasası Kurulu ( SPK ) olarak bilinen Securities and Exchange Commission ( SEC ) tarafından muhabese metodlarına ilişkin olarak detaylı bilgi talep edildiğini doğrulayan Alibaba, en fazla alışveriş yapılan Singles Day kayıtlarının da incelendiğini belirtti. Alibaba, SEC’in kendisine soruşturmanın Alibaba’nın yasaları çiğnediği anlamına gelmediğini söylediğini aktardı. Alibaba’nın sözcüsü bu yıl başlarında SEC’in ; federal yasalara karşı bir hareketin olup olmadığını incelemek üzere soruşturma başlatacağı yönünde SEC’ten bildirim geldiğini ifade etti.Sözcünün söylediğine göre; SEC , SEC’ten bilgi talebi hakkında bir bildirim aldıklarında; bunun Alibaba’nın yasaları çiğnemiş olduğu anlamına gelmeyeceğini ve bu şekilde anlamamaları gerektiği konusunda tavsiyede bulunmuş.

SEC’in soruşturmasının kapsadığı alanlar ise Alibaba’nın lojistik birimi Cainiao Network ve Singles Day’e ait operasyonel veri raporları.  Yatırımcılar Cainiao Network’ün ayrı bir iş olarak değerlendirilmesi gerekti görüşündeler.Zira bu yılın başlarında  bağış kampanyasında şirket değeri 7,7 milyar USD olarak ölçülmüştü.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir