Akıllı Ev Cihazlarını Silah Olarak Kullanıyorlar!

21 Ekim’de tüm dünyadaki internet servislerini etkileyen DDoS saldırılarının evlerdeki akıllı cihazların üzerinden yapıldığı anlaşıldı.

Geçtiğimiz cuma günü Twitter, Spotify ve Reddit gibi dev servislere erişimin kesilmesine neden olan hackerlar, saldırısının arkasından evlerde kullanılan akıllı cihazlar çıktı. Yani hackerlar, tüm dünyayı etkileyen bu internet bağlantısı sorunnlarında buzdolaplarını, kahve ısıtıcılarını, çamaşır makineleri ve kombileri kullanılmış.

Hacker’lar DDoS saldırıları için zombi PC’lere ihtiyaç duyuyorlar. Ancak kullanıcıların bilinçlenmesi ve güvenlik uygulamaların yaygınlaşması nedeniyle PC’leri zombileştirmek artık eskisi kadar kolay değil. Öte yandan hızla yaygınlaşan akıllı ev cihazları internete bağlı küçük bilgisayarlar şeklinde çalışmaktalar. Bu yüzden güvenlik konusunda çok fazla açıkları var.

21 Ekim’deki saldırıda kullanılan zombi cihazların büyük bölümünün ise Çin üretimi olduğu dikkat çekti. Çinli üreticilerin kullandıkları düşük güvenlikli donanım ve yazılımları nedeniyle hacker’ların işinin çok kolay olduğu düşünülüyor.

Hal böyle olunca akıllara şu soru geliyor; böylesine kolay bir güvenlik zaafiyetini dünyayı felç etmek isteyen kötü niyetli grupları durdurmak için neler yapılabilir? Daha da önemlisi onları durdurmak mümkün olacak mı?

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir