3D Yazıcının Eğitim Alanında Kullanılması

Gelişen teknoloji sayesinde nesiller de bu teknolojik gelişimlere göre eğitim görmeye ve bu yönde gelişmeye başlamışlardır. Özellikle bilgiye kolay ulaşmak için kullanılan internetin yanında 3d yazıcı teknolojisi gibi farklı alanlarda da eğitime fayda sağlanabilmektedir. Bazı eğitim kurumları, bu teknolojik gelişmelerden öğrencilerini haberdar etmek için bazı kuruluşlarla işbirliği gerçekleştirmektedir. 3 boyutlu yazıcılar eğitim alanında kısa sürede büyük ilgi görmüş ve büyük fayda sağlamıştır.

 

3 Boyutlu Yazıcının Eğitimdeki Faydaları

Öğrenciler, var olan yeteneklerini geliştirmek, ilgileri olan konularda beceri geliştirmek ve büyük bir donanım sahip olmak isterler. Onları hem geleceğe, hem dünyaya hem de kariyer planlarına hazırlarken teknolojik gelişmelerden de yararlanılmaktadır. 3d baskı teknoloji ile ilgili konuların eğitim alanında kullanılması öncelikle öğrencilerde ilgi odağı oluşmasını sağlar. Birçok sıkıcı ve tek düze metinle işlenen derslerin yanı sıra farklı bir teknolojik deneyim ile verilen mesajlar daha çabuk yerine ulaşabilmektedir. Ayrıca bu tür bir eğitim sisteminde, ders sırasında etkileşim canlanabilmektedir. 3d yazıcı kullanılarak sınıflarda etkileşimli bir ders işlemek ve odağı tamamen derse yönlendirmek mümkündür. Bir insan iskeletinin modeli veya bir matematik probleminin nesnelerle anlatılması, dersi çok daha keyifli bir hale getirir. Ayrıca elle tutulur eğitim aracı ortaya çıkarılmış olur. Üçüncü bir boyutun kazandırdığı zenginlikle öğrenciler yalnızca görsel değil aynı zamanda hissel olarak da ilgi duyar.

 

Okullarda Nasıl Kullanılabilir?

İlköğretim çağındaki çocuklara, 3d baskı ile üretilmiş nesneler tanıtılabilir. Bir problemin somutlaşmış hali ile fiziki olarak bir çözüme ulaşmaları sağlanabilir. Böylece ortaya çıkan tasarımlar hayata geçirilebilmektedir. Böylece öğrencilerin analitik becerileri, matematik becerileri ve mekansal farkındalıkları gelişmektedir.

Lise çağındaki çocuklar ise 3 boyutlu yazıcı ile üretilen nesneleri derinlemesine keşfedebilirler. Özellikle grafik veya el sanatları eğitimlerinde büyük fayda sağlamaktadır. Kavramsal yaratıcılığa sahip öğrenciler, 3d yazıcı sayesinde sınır tanımayan bir gelişim gösterebilirler. Teknik sınıflarda ise farklı bir öğrenme boyutu ortaya çıkar. Endüstriyel tasarımlar kolaylıkla modellenebilecek, analitik ve düzenleme becerileri daha hızlı gelişecektir.

Üniversite çağındaki öğrencilerde ise mühendislik, mimarlık ve güzel sanatlar öğrencileri için farklı prototipler geliştirilebilir. Tarihi eserlerin kopyaları detaylıca incelenebilmektedir. Grafik tasarımcılar, boyutun yaratıcılığını keşfedebilirler. Biyoloji ve tıp alanında eğitim gören öğrenciler kemik yapılarını bu şekilde inceleyebilirler.

Eğitim alanı başta olmak üzere pek çok alanda fayda sağlayan 3d yazıcı teknolojisi sayesinde birçok işlem daha kolay ve düşük maliyetle yapılmaktadır.

3d yazıcılarla ilgili daha fazla bilgi almak için tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir