3D Modelleme ve Render Farm Kullanımı

3D modelleme, son zamanlarda teknolojik gelişmelerle daha sık duyulan tabirlerden bir tanesidir. Bu sistemde, bilgisayar grafikleri kullanılarak 3D modelleme için özel programlar aracılığıyla canlı veya cansız bir nesnenin üç boyutlu modeli çıkarılmaktadır. Bunun yapılması için de üstün matematik aşamaları gerçekleştirilmekte ve nesnenin 3 boyutlu hali çıkarılmaktadır. Bu süreç içerisinde bilgisayar grafiklerinde yer alan verilen, tıpkı bir heykel veya plastik sanatlara benzer bir aşamada adım adım işlenir ve nesnelerin üç boyutlu hali oluşturulur. Çoğu zaman kullanıcılar tarafından elde edilen modellemeler, otomatik olarak da yapılabilmektedir. Otomatik olarak yapılan modellemelerde, 3D tarayıcı cihazları ile çeşitli taramalar gerçekleştirilir. Bunlar da daha önceden algoritmalara belirli değerlerin girilmesi ile gerçekleşir. Bu işlemler için yüksek performanslar yani render farm gerekebilir.

Türkiye ve dünyada giderek yaygınlaşan 3d modelleme sistemi, farklı alanlarda kolaylık sağlamaktadır. Örneğin, inşaatı yapılacak bir yapının üç boyutlu modelinin yapılması, imalatı yapılacak bir ürünün modelinin yapılması, tıp dünyasındaki çeşitli organların üç boyutlu modellerinin yapılması, arkeoloji, mimari ve daha pek çok alanda modelleme sistemi kullanılabilmektedir. 3D modellemenin en yaygın olarak kullanıldığı sektörlerden bir tanesi de imalat sektörüdür. Bu sektörde, esas üretimi yapılacak parçanın veya modelin, dijital sunumu üretim yapılmadan hazırlanabilir. CAD ve CAM adı verilen yöntemler, bilgisayar programları ile beraber yapılan 3D modeller, tasarım değil aynı zamanda üretim ve montaj alanlarında da kolaylık sağlamaktadır. Organizasyonlarda sahne ve set tasarımlarında da kullanılabilir.

Render Farm Nedir? TIKLAYINIZ

Render farm ise, birçok bilgisayarın yüksek performans sağlanması için birbirlerine bağlantılı olarak kullanılmasını sağlar. Bu tür 3D modelleme aşamalarında bilgisayarın performansları çok önemlidir. Aksi takdirde kısa sürede yapılabilecek işlemler uzun saatler alabilir. Çeşitli stüdyolarda da bu tür bilgisayar sistemleri kullanılmaktadır. Render farm sayesinde bu tür işlemlerde büyük kolaylık sağlanmaktadır. Özellikle son zamanlarda Türkiye’de de önemi kavranan bu sistemler render farm Türkiye adı altında hizmet veren firmalar tarafından profesyonel bir şekilde kurulabilmektedir. Herhangi bir sektörde 3D modelleme sistemi ile birçok işlem yapan kişi veya kurumların bu tür sistemleri kullanması gerekmektedir. Bu sistem sayesinde bilgisayarlar, kişisel bilgisayarlarla kıyaslanamayacak derecede hızlı, dayanıklı ve yüksek performanslı bir hal alır. Örnek olarak bir animasyon projesi hazırlamak isteyenler belirli bir aşamaya kadar bu sistem olmadan gelebilirler ancak bilgisayarlardaki işlemleri kolaylaştırmak ve ağır işler için render farma ihtiyaç duyabilir.

Render Farm Fiyatları

Render farm Türkiye alanında birçok hizmet veren firma olmasının yanında bu firmaların neredeyse tamamında farklı fiyatlandırmalar verilmektedir. Bu sistemlerin kaliteli olduğu ve yüksek maliyetlere sebep olabileceği birçok firma tarafından belirtilmiştir. Bu nedenle render farm fiyatları konusunda kesin bir bilgi yoktur. Ancak yine de piyasada bu işi kaliteli bir şekilde gerçekleştiren firmalardan konuyla ilgili detaylı bilgi almak veya fiyatlandırma almak için www.renderfarm.com.tr adresinden araştırma yapabilirsiniz. Ayrıca bu sistemlerin fiyatlarıyla ilgili olarak piyasada yer alan bilgilerde, fiyatların dolara göre değiştiği de belirtilmiştir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir